- Ukraine, Syrien og Trump er de store punkter på denne uges EU-topmøde. Men der er også andre emner på dagsordenen:
* Migration:
Danmark, Italien og Holland har igen inviteret en række EU-lande og EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, til et formøde med fokus på at bremse migration.
EU-Kommissionen vil i første kvartal fremsætte et forslag, der skal sikre flere hjemsendelser af afviste asylansøgere. Danmark og Østrig er blandt de lande, der kæmper for at få justeret europæisk ret, så flere kan sendes hjem.
Formødet vil sende et signal om, at en stor gruppe af EU-lande ønsker nye og "innovative" løsninger på udfordringen med migration. Og det skal ske så hurtigt som muligt.
* Hybride trusler og naturkatastrofer:
EU skal bedre kunne imødegå klimaskabte naturkatastrofer og hybride trusler fra eksempelvis Rusland og Kina, der mistænkes for at ødelægge undersøiske kabler og rør. Det ventes at blive fastslået på topmødet, mens de konkrete beslutninger kommer senere.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker