Det vil Le Pen med EU hvis hun får magten

Offentliggjort Sidst opdateret

* Le Pen har opgivet sine tidligere forslag om, at Frankrig skal træde ud af EU. Og at EU's næststørste land skal træde ud af euro'en og genindføre den tidligere fransk møntfod franc.

* Valgoplægget fra Le Pen's højre hånd, Jordan Bardella, lægger i stedet op til, at EU skal reformeres indefra til at blive et markant løsere eller "frit" samarbejde mellem medlemslandene.

* Står det til Le Pen skal EU dermed bevæge sig væk fra at være et overstatsligt samarbejde på områder som det indre marked og landbrug til en mere løs sammenslutning af lande.

* Valgoplægget lægger også op til at skære i Frankrigs bidrag til EU-budgettet.

* Le Pen dog formentlig mest kendt for sit ønske om en markant strammere migrationspolitik både i Frankrig og på EU-plan.

* Derudover har hun tidligere været skeptisk over for at "optrappe" krigen med Rusland ved at sende tunge våben til Ukraine.

Kilder: Reuters og Financial Times.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu