Diskussion om tv-serie ender i masseslagsmål i Bangladesh
Hundredvis af folk kom op at toppes over handlingen i en indisk science fiction-serie.
Et skænderi om handlingen i en voldsomt populær tv-serie udviklede sig tidligere på ugen til et masseslagsmål i Bangladesh.
Ifølge politiet var hundredvis af folk involveret. 15 personer modtog efterfølgende behandling på hospitalet, skriver BBC.
Det var indbyggere i en landsby i Habiganj-distriktet, som var samledes på en café for at se det indiske tv-drama "Kiranmala".
Men undervejs blev to mænd uenige om seriens plot, og flere og flere blandede sig i kontroversen. Kort efter var hundredvis af mennesker i slagsmål med kæppe og knive ifølge BBC.
Politiet følte sig nødsaget til at bruge tåregas og affyre gummikugler for at skille parterne ad.
Omkring 100 personer kom til skade i forbindelse med episoden ifølge nyhedsbureauet AFP.
"Kiranmala", et science fiction-drama om en krigsprinsesse, der redder verden fra det onde, er den mest populære serie i Bangladesh i de seneste år.
Men nogle grupper i det overvejende muslimske land langer ud efter regeringen for at tillade at sende indisk tv, som kritiseres for at "sprede degenereret kultur" i landet.
Inden for det seneste år er tre selvmord blandt unge piger blevet kædet sammen med tv-serien ifølge AFP. Angiveligt skulle pigerne have taget deres eget liv, fordi deres forældre nægtede at købe en dyr kjole, som hovedpersonen i serien bærer.
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet