Få timer inden, den dødsdømte Troy Davis skal henrettes i staten Georgia, forsøger hans advokater sig med en sidste, desperat appel for at redde hans liv i den stærkt omdiskuterede sag.
Advokaterne hævder, at der er fejl i nogle af beviserne mod Davis, og at misvisende vidneudsagn var medvirkende til at få ham dømt. De beder om lov til at fremlægge nyt bevismateriale.
Det er imidlertid usandsynligt, at Georgia-domstolen vil tage hensyn til appellen, og dermed er vejen banet for, at Troy Davis bliver henrettet i nat dansk tid.
Tidligere på dagen havde en domstol afslået en anden, sidsteøjebliks appel om benådning.
Troy Davis' sag er blevet fulgt intensivt af amerikanske medier og modstandere af dødsstraf og har vakt opsigt internationalt.
Kampen for at redde hans liv har fået støtte fra prominente personer som USA's tidligere præsident Jimmy Carter og pave Benedikt XVI.
En talsmand for det franske udenrigsministerium advarer om, at USA begår en "uoprettelig fejl" med henrettelsen af Troy Davis.
Også den tyske viceminister for menneskerettigheder opfordrer onsdag staten Georgia til at genoverveje beslutningen.
Den 42-årige Troy Davis er dømt for mordet på en politimand i Savannah i 1989. Politimanden blev skudt på en parkeringsplads efter et skænderi.
Men sagen er yderst kontroversiel, da der aldrig er fundet fysiske beviser for, at Troy Davis begik drabet.
Desuden har syv ud af ni personer, der oprindeligt vidnede mod Troy Davis under retssagen i 1991, trukket deres vidneforklaringer tilbage.
Onsdag samledes et stort antal demonstranter uden for det fængsel, hvor han skal henrettes. En kampagne for at løslade Davis har samlet over 650.000 underskrifter.
Den dødsdømte selv siger, at han ikke stopper med at kæmpe, før han trækker vejret en sidste gang.
- Denne kamp er for alle de Troy Davis, der kom før mig, og alle som kommer efter mig, skriver den dødsdømte i et brev, der er offentliggjort af Amnesty International.
Det er planen, at han henrettes med en dødelig sprøjte kl. 01 natten til torsdag dansk tid.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde