Dødsfald efter kolera i Haiti stiger

Antallet af døde på grund af kolera i Haiti stiger dramatisk, og er torsdag oppe på 724. Det er 80 flere døde på blot et døgn, viser tal fra landets sundhedsmyndigheder.

Antallet af personer, der er smittet af kolera, stiger også dramatisk og er nu over 11.000. Det er en stigning på flere end 1000 i løbet af 24 timer.

Også i hovedstaden Port-au-Prince er der konstateret kolera.

Udbruddet af kolera skete i midten af oktober i Artibonite-dalen, og det så i flere dage ud til, at udbruddet kunne holdes inddæmmet. Men i de seneste dage har smitten spredt sig til andre dele af landet.

Kolera smittes via vand, og smitten kan let spredes i Port-au-Prince, hvor de sanitære forhold er elendige i teltlejrene. Cirka 1,3 millioner mennesker lever i provisoriske teltlejre i hovedstaden.

Hjælpeorganisationer i Haiti frygter, at smitten vil sprede sig endnu hurtigere end i de seneste dage. Der er også frygt for, at kolerasmitten er mere udbredt end de officielle tal viser.

/ritzau/AFP

Antallet af koleradødsfald stiger dramatisk i Haiti, og der er tegn på panik i hovedstaden Port-au-Prince.

Offentliggjort Sidst opdateret