Dødstallet efter det omfattende system af tornadoer, der har hærget en række amerikanske stater, er steget til mindst 350.
Dermed er tornadoerne de næstværste, der har ramt USA nogensinde. De er samtidig de værste i 86 år.
- Vi vil sørge for, at I ikke bliver glemt, sagde USA's præsident, Barack Obama, fredag under et besøg i Alabama.
- Jeg har aldrig set ødelæggelser som disse. Det er hjerteskærende, fortsatte præsidenten under en rundvisning i byen Tuscaloosa, der huser 90.000 indbyggere.
I Alabama alene har tornadoerne kostet 254 mennesker livet, oplyser Agenturet for Katastrofehåndtering. Både i Mississippi og Tennessee er 34 døde, mens otte har mistet livet i Arkansas. I Georgia er 15 dræbt, og fem er omkommet i Virginia.
Myndighederne oplyser, at 1730 mennesker er kvæstet, mens otte fortsat er meldt savnet. Samtidig er op mod en million mennesker uden strøm efter uvejret.
Med det reviderede dødstal er den nuværende tornadokatastrofe værre end den, der ramte USA den 21. marts 1932. Her mistede 332 mennesker livet.
USA's hidtil værste tornadokatastrofe ramte landet i marts 1925, hvor 747 mennesker omkom.
De amerikanske myndigheder har sat 2000 soldater ind i kampen for at finde overlevende og hjælpe med genopbygningen efter tornadoerne.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker