Ifølge de seneste opdateringer er dødstallet efter angreb på Natos luftbase Bagram nær Kabul vokset.
Tidligere har det forlydt, at syv afghanske oprørere mistede livet efter angrebet, men tallet er nu oppe på 10. Desuden er antallet af sårede Nato-soldater steget fra fem til ni.
Stadig en kun en civil dræbt i angrebet, en amerikansk entreprenør.
Taliban har påtaget sig ansvaret for angrebet. Ifølge en talsmand for Taliban, Zabiullah Mujahid, angreb 20 bevæbnede Taliban-soldater iført bombeveste basen.
En talsmand for Bagram-basen, løjtnant Clarence Counts, siger dog, at de bevæbnede oprørere blev forhindret i at komme ind i selve Bagram-basen, fordi kamphelikopteren svævede over den.
- Vi er altid parate til at nedslagte disse former for angreb, siger løjtnanten til Reuters.
Angrebet kommer dagen efter, at mindst 12 civile afghanske og seks udenlandske soldater blev dræbt, da en Nato-ledet militærkolonne blev ramt af en selvmordsbombe i hjertet af Kabul.
Angrebene markerer talibanmilitsens strategi om at sætte gang i sin forårsoffensiv mod den afghanske regering, de udenlandske soldater og udenlandske diplomater.
Det sker som svar på den Nato-ledede udenlandske styrkes planer om at iværksætte en offensiv mod talibanmilitsens højborg i Kandahar.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde