Ammunitionsdepotet på en militærbase i Congos hovedstad, Brazzaville, eksploderede tidligt søndag. Eksplosionen, der fik bygninger til at styrte sammen, førte til adskillige brande.
Nødhjælp er kommet til landet fra Frankrig og Marokko, men på hospitalerne kæmpes der stadig en ulige kamp for at behandle de flere tusinde sårede. Der mangler blod og faciliteter.
Nødhjælpsorganisationer under FN har bidraget med basale fornødenheder, og UNHCR siger, at de ansatte i FN-organet er begyndt at donere deres eget blod.
- Det ramte område i Brazzaville minder en om stor krigszone med tusindvis af ødelagte hjem, forretninger og to ødelagte kirker, siger Imtiaz Sooliman fra nødhjælpsgruppen Gift of the Givers.
Han siger, at 5000 har mistet deres hjem ved katastrofen.
Sikkerhedsstyrker er sat ind i oprydningsarbejdet med at finde lig og sårede i de sammenstyrtede bygninger. Mange kan være fanget under murbrokker, men der er frygt for nye eksplosioner, og det gør hjælpeindsatsen ekstremt vanskelig og farlig.
Panikken spredte sig også til nabolandet Demokratiske Republik Congo, hvis hovedstad Kinshasa ligger på den anden side af Congofloden lige over for Brazzaville.
Eksplosionerne så voldsomme, at selv vinduer i bygninger i nabolandet smadrede.
Congo er en af de største olieproducenter i Afrika syd for Sahara. Landet var tidligere en fransk koloni og opnåede uafhængighed i 1960.
/ritzau/DPA
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker