Den amerikanske læge Jack Kevorkian, som blev kendt som "Dr. Død" efter at have hjulpet mindst 130 mennesker med at begå selvmord, er død, 83 år, oplyser hans advokat.
- Kevorkian døde på et hospital i byen Royal Oak i staten Michigan, hvor han var indlagt med hjerte- og nyreproblemer, siger Mayer Morganroth, der var Kevorkians advokat og ven.
Kevorkian sad i fængsel i otte år dømt for manddrab på grund af sin ulovlige hjælp til selvmordere. Han blev benådet i 2007, efter at han havde svoret ikke at hjælpe flere.
Han blev dømt, efter at tv-stationen CBS havde vist optagelser, hvor den omstridte læge gav dødelige indsprøjtninger til uhelbredeligt syge.
Jack Kevorkian gik efter sit fængselsophold ind i politik som løsgænger. Han var meget belæst og kendt for at bruge et utal af citater, når han forsvarede sig selv i retten. /ritzau/AFP
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker