Dom i gruppevoldtægtssag: Fire mænd skyldige i drab

Foto: Raveendran /Scanpix

En indisk domstol har dømt fire mænd skyldige i anklager om voldtægt og drab på en 23-årig kvindelig studerende i en bus 16. december sidste år i New Delhi.

Offentliggjort Sidst opdateret

De fire mænd kan idømmes dødsstraf for gruppevoldtægten, der har vakt massive protester i Indien.

Sagens dommer Yogesh Khanna slog tirsdag fast, at mændene er skyldige i drabet på et "hjælpeløst offer".

- Jeg kender dem alle skyldige. De er fundet skyldige i gruppevoldtægt, seksuelle perversioner, destruktion af beviser og i at dræbe et hjælpeløst offer, siger Yogesh Khanna.

De fire mænd havde erklæret sig ikke-skyldige i anklagerne, som omfatter blandt andet drab, gruppevoldtægt og tyveri.

Mindst tre af de fire har planer om at anke dommen.

Ofrets forældre, som græd da dommen blev læst op i retssalen, har ført an i et krav om, at de bliver dømt til hængning.

Straffen over de fire mænd, der er mellem 19 år og 26 år, vil blive meldt ud onsdag.

Advokaten til en af de dømte Mukesh Singh siger, at Singh er helt uskyldig.

- Min klient kørte bussen, ikke andet. Han har indrømmet, at han kørte bussen, men han vidste ikke noget om, hvad der skete i bussen, siger advokaten V.K. Anand.

- Vi anker denne dom til højesteret om en måneds tid. Men vi skal først se, hvad der sker i morgen efter procedurerne og strafpåstanden.

To af de andre mænd har også planer om at anke dommen.

For to uger siden idømte en ungdomsdomstol en 18-årig mand maksimumstraffen på tre års ungdomsfængsel for at have deltaget i den opsigtvækkende gruppevoldtægt. Den kortere straf skyldes mandens alder.

Kvinden blev så voldsomt tilredt, blandt andet ved at få stukket en jernstang op i underlivet, at hun døde få uger senere på et hospital i Singapore.

De tiltalte er blevet hadefigurer i Indien efter gruppevoldtægten, der har været med til at sætte fokus på et stort problem omkring overgreb på kvinder.

Den fatale voldtægt mod den 23-årige kvinde har siden fået parlamentet i New Delhi til at hæve straffen for voldtægt.

/ritzau/AFP