Dommer afviser Donald Trumps søgsmål mod skribent
Trump, der forsøger at blive Republikanernes kandidat til præsidentvalget i USA næste år, har afvist, at han har voldtaget Carroll. (Arkivfoto). Foto: Zz/Dennis Van Tine/Star Max/Ipx/Ritzau Scanpix
Trump mener, at skribent har rettet falsk anklage mod ham. Hans søgsmål mod hende afvises dog af dommer.
En dommer på Manhattan, New York, har mandag afvist ekspræsident Donald Trumps søgsmål mod skribenten E. Jean Carroll.
Trump havde lagt sag an mod Carroll for ærekrænkelse for en bemærkning, som hun kom med i et interview med CNN.
Han mener, at hun har rettet en falsk anklage mod ham, efter at et nævningeting i maj afgjorde, at han havde begået et seksuelt overgreb mod hende.
Efter dommen sagde hun til CNN, at Trump havde voldtaget hende, selv om nævningetinget kun fandt, at han havde begået seksuelt overgreb mod hende.
Men dommer Lewis Kaplan afviser Trumps søgsmål, fordi Carrolls udtalelser i det "væsentligste" var sande. Og fordi Trump ikke har formået at vise, at Carroll kom med udtalelserne med ond hensigt.
Trumps søgsmål blev indgivet ved en føderal domstol på Manhattan, efter at en domstol i maj afgjorde, at Trump havde begået seksuelt overgreb og ærekrænkelse mod Carroll, der er en tidligere klummeskribent for Elle Magazine.
Trump, der forsøger at blive Republikanernes kandidat til præsidentvalget i USA næste år, har afvist, at han har voldtaget Carroll.
Han har anket dommen fra maj, hvor det blev afgjort, at han skulle betale fem millioner dollar i erstatning til hende.
Det svarer til omkring 34 millioner kroner.
Carroll har sagt, at Trump voldtog hende i et prøverum i et stormagasin i midten af 1990'erne og efterfølgende smadrede hendes omdømme ved at kalde hende en løgner, da hun talte offentligt om sin oplevelse i 2019.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker