Dommer kender omstridt amerikansk migrantordning ulovlig
Daca-ordningen har levet en omtumlet tilværelse under forskellige præsidenter. Personerne på ordningen er i medier blevet omtalt som "Dreamers". (Arkivfoto.) Foto: Manuel Balce Ceneta/Ritzau Scanpix
Manuel Balce Ceneta/Ritzau Scanpix
Nye ansøgninger til den amerikanske migrantordning Daca godkendes ikke efter afgørelse.
En føderal dommer i Texas har fredag blokeret godkendelsen af nye ansøgninger til migrantordningen Daca.
Dommeren anser således ordningen for at være i strid med loven, fremgår det af en afgørelse.
Ordningen blev oprindelig indført af daværende præsident Barack Obama i 2012.
Den beskytter tusindvis af indvandrere, der bor i USA efter at være ankommet illegalt som børn, mod udvisning.
Men med fredagens afgørelse bliver der endnu engang stillet spørgsmålstegn ved deres fremtid i USA.
Bag afgørelsen står distriktsdommer Andrew Hanen, som har taget stilling til et søgsmål fra en gruppe af amerikanske delstater.
Staterne mener, at Obama overskred sine beføjelser, da han oprettede Daca-ordningen. Det mener dommer Andrew Hanen også.
I afgørelsen skriver Hanen dog, at de cirka 650.000 mennesker, som lige nu opholder sig i USA på ordningen, ikke umiddelbart vil blive påvirket af kendelsen.
Det kræves således ikke af regeringen, at den "skrider til handling over for Daca-modtagere i forhold til immigration og deporteringer", fremgår det af dommen.
Hanen udtaler, at amerikanske myndigheder fortsat kan modtage nye ansøgninger. De kan bare ikke godkende dem.
Biden-administrationen ventes ifølge New York Times at appellere kendelsen. Hvis ikke Kongressen forsøger at gribe ind, ventes spørgsmålet om Daca-ordningens lovmæssighed i sidste ende at skulle for USA's Højesteret.
Daca står for "Deferred Action for Childhood Arrivals". Personer på ordningen omtales af flere som "Dreamers".
Ordningen har levet en omtumlet tilværelse under forskellige præsidenter.
Den nuværende præsident, Joe Biden, har sagt, at han ønsker at skabe en vej til permanent statsborgerskab for de mange "Dreamers".
Præsident Donald Trump var til gengæld modstander af ordningen og forsøgte helt at få den fjernet, hvilket højesteretten dog afviste.
Alligevel opretholdt Trump-administrationen en linje, hvor nye ansøgninger om at blive omfattet af Daca blev afvist.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker