Donald Trump tror på sluterklæring fra G7-møde
Den amerikanske præsident forventer, at deltagerne på G7-mødeT i Canada bliver enige om fælles erklæring.
Trods uenighed på især handelsområdet forventer USA's præsident, Donald Trump, at G7-landene på deres todages møde i Canada vil nå frem til en fælles sluterklæring.
Det siger Trump efter fredagens samtaler.
- Vi har gjort stor fremgang i dag. Vi må se, hvordan det hele forløber, siger Trump på et pressemøde uden at komme nærmere ind på indholdet i diskussionerne.
Uenighed om international handel, klimapolitik og atomaftalen med Iran har skabt tvivl om, hvorvidt G7-landene i fællesskab kan få formuleret en sluterklæring.
Medlemmerne af G7 er Canada, Frankrig, USA, Storbritannien, Tyskland, Japan og Italien.
Senest har Trump bragt sig i skudlinjen ved at indføre en straftold på stål og aluminium, som USA importerer fra EU, Canada og Mexico.
Både Canadas premierminister, Justin Trudeau, og Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, har kritiseret tiltaget.
Trump svarede torsdag igen på Twitter.
- Fortæl venligst premierminister Trudeau og præsident Macron, at de pålægger USA massive toldsatser og laver ikke-monetære barrierer, skrev han i et af flere tweets.
Torsdag sagde Macron, at de andre lande i G7 kan blive nødt til at indgå aftaler uden om Trump.
- De andre G7-lande må ikke være bange for at indgå aftaler uden Trump, selv om det selvfølgelig altid er bedst med enstemmighed.
Tysklands forbundskansler, Angela Merkel, gjorde det fredag klart, at topmødet måske ikke resulterer i et fælles slutkommuniké.
Trump forventes at forlade Canada lørdag formiddag, inden G7-mødet slutter. Det meddelte Det Hvide Hus torsdag. Forklaringen er, at Trump skal forberede sig på sit møde med Nordkoreas leder, Kim Jong-un, den 12. juni i Singapore.
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker