Drab kaster mørke skygger over Ecuadors stormfulde præsidentvalg
Den tidligere journalist Fernando Villavicencio lå nummer to i meningsmålinger ved præsidentvalget, før han blev dræbt ved højlys dag i sidste uge efter en kampagnebegivenhed. (Arkivfoto). Foto: Karen Toro/Reuters
I det engang så fredfyldte Ecuador lover præsidentkandidater at bekæmpe volden, der har fået endnu større fokus, efter at kandidat blev dræbt ved højlys dag.
Ritzau RitzauJens Bjarke Alsing Holst/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Ecuador blev engang set som et slags fristed. Et land med fantastisk natur og utrolig biodiversitet.
Mellem de to kokainproducerende lande Colombia og Peru åndede fred og idyl i Ecuador, der var bedst kendt for at eksportere bananer og være hjem for Galapagosøerne.
Sådan er det ikke længere. Bedst eksemplificeret ved præsidentvalget søndag, hvor der er et altoverskyggende tema.
Volden i det engang så fredfyldte sydamerikanske land dominerer alle flader forud for valget.
Det var i forvejen et af de helt store emner.
Annonce
Men siden præsidentkandidaten Fernando Villavicencio, der førte en kampagne med fokus på at bekæmpe korruption, blev dræbt i sidste uge, har landets problemer med vold og bander været det helt store tema.
Kandidater har lovet, at de vil bekæmpe kriminaliteten, på et tidspunkt hvor volden tager mere og mere til.
Christian Zurita har overtaget kandidaturet til præsidentposten efter den dræbte Fernando Villavicencio. Han mener, at en "transnational mafia" stod bag drabet på Villavicencio. Foto: Henry Romero/Reuters
- Den nye regering skal være mere beslutsom og modig, siger 67-årige Milton Oleas til Reuters.
Han har endnu ikke besluttet, hvem han vil stemme på.
- Præsidenten må ikke tvivle og skal være tapper i sine beslutninger, siger han.
Villavicencio, en tidligere undersøgende journalist, blev ved højlys dag skuddræbt på vej hjem fra en kampagnebegivenhed sidste uge.
Siden har de øvrige kandidater skruet op for beskyttelsen for ikke at risikere samme skæbne som Villavicencio og flere andre politikere før ham.
Det lille sydamerikanske land er de senere år blevet en legeplads for udenlandske narkokarteller, som vil eksportere kokain fra dets kyster. Brutale krige mellem lokale bander er brudt ud.
Landets store havne, lempelige sikkerhed og korruption har tillokket karteller, som er kommet under stigende pres fra krigen mod stoffer i Mexico og Colombia.
Sikkerheden ved politikeres kampagnebegivenheder har været i top siden drabet på Fernando Villavicencio. Ecuador er i en "skræksituation", mener politisk analytiker. Foto: Martin Bernetti/Ritzau Scanpix
Mordraten er nu højere i Ecuador end i Mexico og Colombia.
Annonce
- Det er en skræksituation, som Ecuador er i på grund af den eksisterende vold, som så har manifesteret sig på en mere akut og grusom måde med mordet på Villavicencio, siger politisk forsker Anamaria Correa Crespo til AFP.
Villavicencio lå nummer to i meningsmålingerne, da han blev dræbt. Hans kandidatur er blevet overtaget af en anden journalist, der ikke er bleg for at udpege de skyldige bag drabet.
- Jeg er næsten sikker på, at han blev snigmyrdet, fordi han sagde, at han ville militarisere havnene, sagde Christian Zurita, der har overtaget kandidaturet, torsdag.
- Der står en transnational mafia bag drabet på ham, sagde han videre, mens han var omgivet af væbnet politi og private sikkerhedsvagter.
Før drabet på Villavicencio lå den 45-årige advokat Luisa González fra venstrefløjen bedst til i meningsmålinger.
Der er ikke udkommet flere målinger siden, men hun menes at miste stemmer på Villavicencios død, fordi hun kommer fra samme parti som tidligere præsident Rafael Correa.
Correa blev idømt otte års fængsel for korruption efter en afsløring, som netop Villavicencio som journalist stod bag.
Uden meningsmålinger kan der kun spekuleres i, hvem der står bedst.
Politiske analytikere peger dog samstemmende på, at det er kandidater, der varsler store opgør med bandekriminaliteten, som har de bedste kort på hånden.
/ritzau/
Kort om valget
* Søndag skal ecuadorianerne til valg, hvor de skal vælge erstatningen for den konservative præsident Guillermo Lasso, som udskrev valg før tid for at stoppe en rigsretssag mod ham. Mere end 13 millioner borgere kan stemme ved valget.
* Der er otte kandidater. En kandidat skal have mindst 50 procent af stemmerne for at vinde. Alternativt mindst 40 procent, hvis kandidaten er ti procentpoint foran nærmeste forfølger.
* Hvis ingen kandidat får de fornødne stemmer, er der en ny valgrunde 15. oktober. Den nye præsident overtager posten 26. oktober og har den i halvandet år, før der skal være valg igen.
* Samtidig med præsidentvalget er der to folkeafstemninger. Borgerne i Ecuador, som er et af de lande i verden med størst biodiversitet, skal tage stilling til, om landet skal fortsætte med at bore efter olie i regnskoven Amazonas. De skal også stemme om, hvorvidt man skal forbyde mineaktiviteter i naturområdet Choco Andino.
Seneste artikler
Kaj og Nannas Chevrolet var med i 1937 - nu skal den køre foran kronprinsen
Christian Jensen gav hug til Lars Boje og hyldede anonyme kilder
Ny streetbasketbane åbnet i Nakskov
Lokale folkeskoler blandt landets mest fagligt udfordrede
Stopper efter 140 år: - Vi kan ikke betale købmanden med traditioner
Mest læste artikler
Bar lukker: - Tiden er kommet til at sige farvel
Indisk milliardær forpagter ikonisk kro
Dronning Mary deltager i afsløring på Lolland
Shelter brændt ned: Politiet efterforsker som brandstiftelse
De flyttede fra København til Lolland – og vil aldrig væk igen