Drabsforsøg på Salman Rushdie giver 25 års fængsel
Hadi Matar blev i februar kendt skyldig i drabsforsøg. Fredag er han blevet idømt 25 års fængsel. (Arkivfoto). Foto: Adrian Kraus/Ritzau Scanpix
Hadi Matar idømmes 25 års fængsel, efter at han i februar blev kendt skyldig i drabsforsøg på Salman Rushdie.
Ritzau Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Den 27-årige amerikansk-libanesiske Hadi Matar, som er kendt skyldig i drabsforsøg på forfatteren Salman Rushdie, er fredag blevet idømt 25 års fængsel ved en domstol i USA.
Det skriver Sky News.
En domstol i den amerikanske delstat New York afgjorde i februar, at der var tale om et drabsforsøg, da Hadi Matar angreb forfatteren med en kniv.
Angrebet fandt sted under en forelæsning i New York i august 2022.
Efterfølgende mistede Rushdie synet på sit højre øje. Han fik også skader på den ene hånd.
Annonce
Matar er blevet idømt den maksimale straf for drabsforsøget på Rushdie og yderligere syv års fængsel for at have såret en mand, der var på scenen under forelæsningen sammen med forfatteren.
Under retssagen forklarede Rushdie, at han frygtede, at han var ved at dø, da han blev angrebet.
Han blev stukket omkring ti gange med en 15 centimeter lang kniv og fik skader på leveren og tarmene.
- Jeg blev stukket i mit øje. Det var utroligt smertefuldt, og bagefter skreg jeg på grund af smerten, forklarede Rushdie blandt andet under retssagen.
Forfatteren tilbragte efter angrebet 17 dage på et hospital i Pennsylvania og mere end tre uger på et genoptræningscenter i New York.
Rushdie er mest kendt for bogen "De Sataniske Vers", som udkom i 1988.
Siden udgivelsen har der været omfattende sikkerhed omkring den 77-årige britisk-indiske forfatter.
Året efter udgivelsen udsendte Irans daværende religiøse leder, ayatollah Khomeini, en fatwa mod Salman Rushdie for blasfemi og tilsvining af profeten.
Den britisk-indiske forfatter Salman Rushdie mistede synet på det højre øje, efter at han blev angrebet med kniv i New York i 2022. (Arkivfoto). Foto: Frank Franklin Ii/Ritzau Scanpix
En fatwa er en afgørelse inden for islamisk jura. I den konkrete fatwa blev muslimer opfordret til at slå forfatteren ihjel.
Annonce
Matar har over for flere medier tidligere fortalt, at han havde læst to sider af bogen, og at han mente, at Rushdie havde angrebet islam.
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker