Drabsmistænkt anholdt efter at have forskanset sig i bolig i USA
Politi evakuerede en mand fra en bolig i Trenton i New Jersey, hvor en drabsmistænkt forskansede sig lørdag. Foto: Joe Lamberti/Ritzau Scanpix
26-årig mand med automatgevær barrikaderede sig og var ifølge amerikansk politi ekstremt farlig.
En mand, som er under mistanke for tre skuddrab i Falls Township nordøst for Philadelphia, er blevet anholdt.
Det oplyser amerikansk politi lørdag ifølge CNN.
Manden er mistænkt for at stå bag tre drab ved to forskellige skudepisoder lørdag morgen lokal tid.
Siden menes det, at han kaprede en bil og krydsede grænsen til delstaten New Jersey, hvorefter han barrikaderede sig i et hus i byen Trenton.
Beboere i det hus blev evakueret, oplyser politiet.
- Han er i vores varetægt. Ingen andre blev såret, siger politidirektør i Trenton Steve Wilson ifølge CNN.
En række forskellige politienheder stod klar ved huset, da manden barrikaderede sig. Det amerikanske forbundspoliti, FBI, stod standby.
Ved at råbe til manden via en megafon forsøgte politiet at opfordre den mistænkte til at komme ud med hænderne i vejret.
Politiet har ifølge nyhedsbureauet AP udtalt, at den mistænkte, som er en 26-årig hjemløs mand, kendte ofrene.
Det mentes, at han var i besiddelse af et automatgevær, og at han var "ekstremt farlig".
Tidligere lørdag dræbte den 26-årige angiveligt først sin 52-årige stedmor og sin 13 år gamle søster i en bolig i Levittown i Pennsylvania. Det sagde distriktsanklager i Bucks County Jennifer Schorn ifølge AP.
Der var tre andre personer i boligen. Den 26-årige forsøgte ifølge anklageren angiveligt også at finde dem. Men de var i stand til at gemme sig og undgik dermed at blive skudt.
Manden tog ifølge anklageren derefter videre til et andet hus i området og dræbte en 25-årig kvinde, som er mor til hans to børn.
Beboere i området, hvor drabene fandt sted, fik i første omgang besked om at blive, hvor de var, indtil faren var drevet over. Den ordre fra myndighederne blev først ophævet efter tre timer.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie