Dreng i skoleuniform dræber 20 soldater

Mindst 20 soldater har mistet livet i et selvmordsangreb mod en militærparade i det nordvestlige Pakistan.

Eksplosionen skete i byen Mardan, hvor en teenagedreng i skoleuniform trængte ind i et militært rekrutteringscenter og udløste sine sprængstoffer.

Flere militære talsmænd bekræfter, at en militærparade var mål for attentatet. Angrebet skete desuden tæt på en skole.

- En dreng i skoleuniform har udført et selvmordsangreb i Mardan. 20 er dræbt, og 20 er såret, oplyser det pakistanske militær.

Mardan ligger nordøst for Peshawar og midt i området, hvor kampene mellem regeringsstyrker og Taliban-oprørere er mest intense.

/ritzau/AFP

En teenagedreng har udløst en selvmordsbombe i det nordvestlige Pakistan og dræbt mindst 20 soldater.

Offentliggjort Sidst opdateret