Redningsmandskabet, der i mere end 10 dage har arbejdet på højtryk ved det forulykkede krydstogtskib Costa Concordia, har tirsdag fundet liget af en ældre kvinde.
Det oplyser de lokale myndigheder ifølge nyhedsbureauet Reuters
Dermed stiger dødstallet efter ulykken til 16.
Liget blev fundet, mens en platform bærende en kæmpe kran blev fastgjort til det forliste skib.
Dermed tager de italienske myndigheder hul på den omfattende operation, der skal fjerne de knap 2400 ton olie, som skibet indeholder, og som udgør en potentiel miljøkatastrofe.
Selve udpumpningen forventes dog ikke påbegyndt før lørdag.
- Vi holder vejret for at se, om det vil være muligt at begynde at pumpe olien ud, mens vi fortsætter eftersøgningen efter de savnede, sagde Giglios borgmester, Sergio Ortelli, på et pressemøde mandag.
Antallet af savnede efter ulykken kan fortsat ændre sig, fordi der er opstået tvivl om, hvorvidt alle passagerer har været korrekt registreret.
8 af de foreløbig 15 døde er identificeret. Det drejer sig om fire franskmænd, en italiener, en ungarer, en tysker og en spanier.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde