Edward Kennedy tabte kampen til kræft

En af de mest indflydelsesrige personer i amerikansk politik er død. Den demokratiske senator Edward Kennedy døde sent tirsdag amerikansk tid af kræft, oplyser hans familie og amerikanske medier.

Han blev 77 år og døde i sit hjem i Hyannis Port i Massachucetts.

Tidligere i år fik han fjernet en kræftsvulst fra hjernen efter at være indlagt med et slagtilfælde i maj 2008. Det viste sig, at han havde en ondartet svulst i hjernen.

Edward Kennedy, eller Ted, som han blev kaldt, var den sidste overlevende af de legendariske Kennedybrødre.

Han var lillebror til den myrdede præsident John F. Kennedy, hvis plads i Senatet han overtog i 1962 og efter hele syv genvalg sad på frem til sin død.

Også hans anden bror, Robert Kennedy, blev myrdet af en attentatmand, netop som han fem år efter storebroderens død var på vej til at blive Demokraternes præsidentkandidat i 1968.

Edward Kennedys storesøster, Eunice Kennedy Shriver, døde tidligere i denne måned. Hun blev 88 år.

/ritzau/Reuters

Den sidste af de legendariske Kennedybrødre er død. Edward Kennedy blev 77 år.

Offentliggjort Sidst opdateret