Efter blodige dage: Våbenhvile i Gazastriben

Begge sider er gået med til at standse kamphandlingerne, siger tjenestemanden. Israel skal samtidig være gået med til at standse "likvideringerne af palæstinenserne", som det hedder.

Våbenhvilen træder efter sigende i kraft allerede klokken et lokal tid natten til tirsdag. Der er foreløbig ikke kommet nogen officiel bekræftelse på oplysningerne om våbenhvilen.

Situationen i Gazastriben er yderst anspændt, og Israel har i fire dage gennemført bombeangreb mod mål i Gaza som reaktion på raketangreb fra Hizbollah.

Mandag mistede to mennesker livet, og dermed har de israelske luftangreb kostet mindst 20 mennesker livet i den palæstinensiske enklave.

Israels hær oplyste tidligere, at den havde gennemført seks angreb mod et våbenlager og i alt fem raketaffyringsramper i Gaza.

En talsmand for israelsk politi har til gengæld sagt, at militante palæstinensere skød 11 raketter ind over grænsen til Israel natten til mandag.

Den ene raket forårsagede skader på en bygning i en kibbutz nær grænsen til Gaza, men ingen mennesker kom til skade under raketangrebene, siger talsmanden.

Søndag advarede den israelske premierminister, Benjamin Netanyahu, om, at de israelske militæroperationer vil "fortsætte, så længe det er nødvendigt".

USA's udenrigsminister, Hillary Clinton, har fordømt de radikale palæstinensere for deres fortsatte raketbeskydninger af Israel.

/ritzau/Reuters

Der kan nu blive sat en stopper for tre dages voldsomme kampe mellem Israel og militante palæstinensere. Parterne har med Egypten som mægler indgået en aftale om våbenhvile. Det oplyser en egyptisk embedsmand.

Offentliggjort Sidst opdateret