Efter Higgs-fund: Dansk forsker i ekstase

Det er med meget stor sandsynlighed den såkaldte Higgs-partikel, som forskere ved atomforskningscentret Cern har fundet, og det vækker stor begejstring i forskerkredse over hele verden.

Offentliggjort Sidst opdateret

Også i Danmark, hvor en række forskere var samlet for at overvære offentliggørelsen af de længe ventede nyheder fra Cern.

En af dem er forskningslektor ved Niels Bohr Instituttet på Discovery-centret, som har stået for det danske bidrag til det arbejde, der nu bærer frugt.

- Det er en kæmpe brik for vores forståelse af universet, der lige er blevet lagt der, siger en begejstret Troels Petersen efter offentliggørelsen.

Forskerne er nu 99,99995 procent sikre på, at Higgs-partiklen eksisterer.

Higgs-partiklen er vigtig for den model, fysikken har for naturlovene kaldet standardmodellen.

Standardmodellen beskriver mange af de ting, som foregik ved universets skabelse og giver os vores forståelse for, hvorfor verden ser ud, som den gør i dag.

- Uden Higgs-partiklen ville standardmodellen få en mavepuster og blive sendt til tælling, men det er den ikke, den har fejret triumf i dag, siger Troels Petersen.

- Higgs-partiklen findes - lige hvor den skal være. Du får få øjeblikke som det her i dit liv som fysiker, siger han.

Han overværede den historiske offentliggørelse via videolink sammen med kolleger, studerende og et større presseopbud i Auditorium A på Niels Bohr Instituttet.

Danmarks bidrag til den historisk begivenhed har ifølge lektoren været af stor betydning:

- Vi har været med helt fra det aller første møde i 1984 i Luzern i Schweiz. Vi har blandt andet udviklet software været med til analysen af data bagefter. Et arbejde som har krævet over 100.000 computere til beregningerne.

/ritzau/