Egypten betaler erstatning til oprørsofre

850 blev slået ihjel og flere tusinde såret af Mubaraks sikkerhedsstyrker, inden præsidenten blev væltet under det arabiske forår.

Mubarak selv er under anklage for at have givet ordrer til, at sikkerhedsstyrkerne skulle skyde med skarpt mod demonstranterne, og for korruption og magtmisbrug.

Parlamentet stemte for en lov, der skal give 100.000 egyptiske pund svarende til omkring 94.000 kroner til hver demonstrant, der har fået varige mén af deres skader.

Tidligere udkast til loven havde kun lovet samme kompensation til familierne til demonstranter, der blev dræbt af sikkerhedsstyrkerne.

Egyptens generaler, der overtog magten efter Mubarak, skal stadig godkende erstatningsloven, før den kan træde i kraft.

Men afstemningen ses som en styrkelse af parlamentet, der begyndte arbejdet i januar efter det første frie valg i over 60 år.

Parlamentarikerne valgte dermed ikke at lytte til finansminister Mumtaz al-Saeed, der var til stede under afstemningen, og som havde bedt parlamentet om at udskyde beslutningen, indtil det endelige antal af ofre var blevet opgjort.

Det Muslimske Broderskab, der var bandlyst under Mubaraks styre, vandt 43 procent af pladser ved parlamentsvalget.

Den egyptiske hær har lovet at overdrage magten til en folkevalgt præsident ved udgangen af juni.

Det arabiske forår begyndte i Tunesien i december 2010, hvor en ung mand satte ild til sig selv. Siden spredte det sig til flere andre lande i Mellemøsten.

I februar 2011 blev Egyptens præsident Hosni Mubarak tvunget fra magten.

/ritzau/Reuters

Der er erstatninger på vej til de egyptere, der kom til skade og fik varige mén under sidste års oprør mod præsident Hosni Mubarak, hvor sikkerhedsstyrker slog hårdt ned på demonstranter.

Offentliggjort Sidst opdateret