Egyptens militær meddeler, at landet vil overholde alle landets regionale og internationale aftaler.
Dermed bekræfter militæret indirekte, at fredsaftalen med Israel er intakt.
- Den Arabiske Republik Egypten vil fortsat overholde alle dets regionale og internationale traktater, siger De Væbnede Styrkers Øverste Råd i en erklæring på det statslige tv.
Hosni Mubarak, der fredag blev tvunget til at gå af som Egyptens præsident, er blevet regnet for en garant for fredsaftalen, som Israel og Egypten indgik i 1979.
I Israel har regeringen med nogen uro fulgt udviklingen i Egypten af frygt for, at Israels sikkerhed ville blive bragt i fare, hvis et nyt styre, der ikke vil overholde aftalen, kommer til magten.
I erklæringen fra militæret hedder det, at den nuværende regering, som blev indsat kort før Mubaraks afgang, vil fortsætte midlertidigt, indtil en ny er dannet.
Videre hedder det, at militæret lover en fredelig overgang til en folkevalgt civil regering.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker