Egyptisk politi dræber 19 islamister efter angreb på koptere
Kristne koptere bærer en kiste med et af ofrene for fredagens angreb i den egyptiske Minya-provins. Foto: Mohamed El-Shahed/Ritzau Scanpix
Mohamed El-Shahed/Ritzau Scanpix
En islamistisk celle, der dræbte syv kristne koptere, er nedkæmpet af politiet, oplyser regeringen i Kairo.
Egyptisk politi har dræbt 19 islamister, der menes at have stået bag et angreb på kristne koptere.
Det oplyser det egyptiske indenrigsministerium.
Islamisterne blev dræbt under en skudkamp, hedder det. Politiet havde opsporet deres skjulested i ørkenen vest for den centrale provins Minya, hvor fredagens angreb fandt sted.
De dræbte islamister tilhørte ifølge politiet en celle, der angreb koptiske pilgrimme fredag. Syv koptere mistede livet.
Islamisk Stat tog skylden for angrebet fredag. Her åbnede islamister ild mod to busser nær klostret Sankt Samuel 260 kilometer syd for Kairo.
Blandt de syv dræbte kom de seks fra den samme familie.
De kristne koptere har de senere år været udsat for en lang række attentater i Egypten.
Koptere er det største religiøse mindretal i Egypten med op mod 18 millioner troende.
Efter politiets drab på de 19 islamister viser indenrigsministeriet fotos, der angiveligt forestiller ligene af gerningsmændene. Der er også fotos af rifler, geværer og pistoler.
Andre billeder viser indersiden af et telt, hvor Islamisk Stats sorte banner blev fundet.
En gruppe med tilknytning til IS har taget skylden for flere angreb mod kristne.
De militante islamister begrunder drabene med, at de kristne støtter præsident Abdel Fattah al-Sisi, der har slået hårdt ned på de islamistiske grupper.
Det var også al-Sisi, der stod i spidsen, da militæret i 2013 væltede den folkevalgte, islamistiske præsident, Mohammed Mursi.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned