Egyptisk politi tager kontrol over protestlejr i Kairo

Siden 3. juli har tilhængere af Egyptens afsatte præsident Mohamed Mursi protesteret i Kairo og slået flere lejre i byen, og onsdag aften har politiet taget fuld kontrol over den største af disse Rabaa al-Adawiya.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det meddeler landets statslige nyhedsbureau Mena.

I forbindelse med aktionen har politiet anholdt bevæbnede Mursi-tilhængere.

Iført gasmasker gik sikkerhedsstyrker onsdag morgen mod demonstranterne for at rydde lejre i millionbyen, hvor medlemmer af Det Muslimske Broderskab har boet i protest i over en måned.

Politiet skød først med tåregas, og hurtigt kom det til voldelige sammenstød og skyderi med mange døde til følge. Blandt de omkomne er både børn og voksne.

Ifølge det egyptiske sundhedsministerium har 149 mennesker mistet livet. Hundredvis er kvæstede.

Demonstranterne fra Det Muslimske Broderskab har boet i lejre i Kairo i over en måned i protest mod afsættelsen af Mursi.

De har trods advarsler nægtet at forlade områderne, indtil Mursi bliver genindsat på præsidentposten.

/ritzau/Reuters