Egyptiske fiskere overmander pirater

Egyptiske fiskere, som overmandede somaliske pirater, der havde taget dem til fange, fik en heltevelkomst, da de søndag vendte hjem til deres havn i Suez.

Familie, venner og repræsentanter for myndighederne var samlet for at hylde de 34 fiskere, som vendte hjem med deres to fartøjer, som blev kapret den 1. april. Mændene overmandede gidseltagerne den 13. august og flygtede med otte pirater som fanger. Mindst syv dræbte pirater blev senere fundet i havet. De otte tilfangetagne pirater blev bragt til et ukendt sted af den egyptiske sikkerhedstjeneste for at blive afhørt.

Piraterne havde krævet fem millioner dollar i løsesum for fiskerne og de to fiskerbåde.

Fiskerne sagde, at de blev mishandlet og sultet af piraterne. En af fiskerne, Adel Abdel-Atti, sagde, at piraterne var blevet overmandet efter en 35 minutter lang nævekamp.

/ritzau/Reuters

Fiskere fra Egypten overmandede gidseltagere efter måneders fangenskab.

Offentliggjort Sidst opdateret