Fransk politi har evakueret hovedstaden Paris' vartegn, Eiffeltårnet, efter en person indtelefonerede en bombetrussel.
Ifølge det franske nyhedsbureau AFP var der omkring 2000 mennesker i området omkring Eiffeltårnet og den nærliggende Champ de Mars-park, da evakueringen begyndte kort før klokken 21.00. Alle forlod stille og roligt området, siger en polititalsmand.
Tidligere havde en anden kilde inden for politiet sagt, at omkring 25.000 mennesker befandt sig i området.
Selskabet der bestyrer Eiffeltårnet modtog en anonym trussel i et telefonopkald omkring klokken 20.20, siger politiet.
- Specialenheder, heriblandt en med bombehunde, er på stedet for at undersøge Eiffeltårnet etage for etage, siger polititalsmanden til AFP.
Det er først og fremmest franske og udenlandske turister, der blev bedt om at forlade området omkring Eiffeltårnet og parken, som efterfølgende blev spærret af.
Omkring et dusin politikøretøjer er i området.
Politiet var i forvejen i forhøjet beredskab på grund af den netop overståede årsdag for terrorangrebene mod USA 11. september 2001, skriver flere franske medier.
Enkelte medier spekulerer i, om bombetruslen har noget at gøre med det burkaforbud, det franske senat tidligere på aftenen godkendte med overvældende flertal.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker