Italiensk redningsmandskab arbejder på højtryk for at finde overlevende efter luksuslineren Costa Concordias forlis fredag.
Søndag morgen kæmper man for at finde frem til en person, som redningsarbejdere har mundtlig kontakt med.
Men jagten på overlevende efter skibskatastrofer er særdeles kompliceret, fortæller kolonnechef ved Beredskabsstyrelsen Peter Kragh.
- På et skib er det ganske svært. Man skal lytte sig frem til, hvor vedkommende befinder sig, og det meste af en skibskonstruktion er stål.
- Så hvis den indespærrede slår på døre eller lignende kan det være ekstremt svært at høre, hvor vedkommende er, siger han til Ritzau.
Det skyldes, at ekkolyde farer rundt i skibets stålkonstruktion.
Den italienske kystvagt oplyser søndag morgen, at man er i mundtlig kontakt med den overlevende, men at det er en næsten "umulig" opgave at nå frem til den indespærrede, fordi skibet næsten ligger med bunden i vejret.
- Det er en meget, meget kompliceret situation. Verden inde i skibet vender så at sige på hovedet. Man skal gå på væggene, og dørene skal åbnes opad, siger Peter Kragh.
Ifølge kolonnechefen i Beredskabsstyrelsen er der i redningsarbejdet efter ulykker visse ting, man hurtigt skal have slået fast, når man finder overlevende.
- Man vil forsøge at finde ud af, om den fangede fejler noget for at fastslå, hvor meget det haster. Om han har noget at drikke og den slags ting.
- Og så vil man hurtigst muligt forsøge at få oplysninger om eventuelt andre personer i nærheden, siger han.
Netop det, at man har mundtlig kontakt og ikke bare hører bankelyde, er vigtigt.
- Man vil forsøge at tale så meget som muligt med den indespærrede for at holde ham eller hende beskæftiget med noget andet end bare tanken om at være spærret inde, siger Peter Kragh.
Antallet af savnede efter det forliste skib er søndag formiddag nede på 36 personer.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde