Folk, der går efter at blive offentligt ansat i Tyskland, skal helt frem til 2019 tjekkes for, om de har arbejdet for den østtyske efterretningstjeneste Stasi i DDR-tiden.
21 år efter den tyske genforening vedtog et flertal i Forbundsdagen fredag en omstridt lovændring, der forlænger slutdatoen for de såkaldte Stasi-tjek fra 2011 med yderligere otte år - frem til 30 års jubilæet for Berlinmurens fald.
Det er ottende gang, at loven bag Stasi-arkivet fra 1991 ændres, og lovændringen får nu også konsekvenser for de 45 tidligere Stasi-medarbejdere, der er ansat i arkivet, hvor der er tonsvis af protokoller fra DDR's overvågningssystem.
For fem år siden vakte det stor opsigt i den tyske offentlighed, da det kom frem, at 41 tidligere Stasi-vagtmænd og 11 Stasi-medarbejdere, deriblandt to tidligere agenter, dengang havde deres daglige gang i arkivets højhus i Berlins østlige centrum.
Den nye chef for arkivet, Roland Jahn, vil dog ikke finde sig i, at ofre for DDR-styret risikerer at rende ind i nogle af deres plageånder, når de tropper op i arkivet for at søge aktindsigt i dokumenter, som på rad og række ville fylde 110.000 meter.
- Det er godt, at vi nu har fået en ny lov for Stasi-arkivet, siger han til nyhedsbureauet dpa.
22 år efter Murens fald har arkivets 1600 medarbejdere nemlig fortsat travlt med at give ofre for det østtyske regime aktindsigt i de sagsmapper, hvor DDR's efterretningstjeneste noterede alt fra deres alkoholvaner til politiske overbevisning.
Derfor skal de 45 tidligere Stasi-ansatte i arkivet nu søge andre offentlige job, besluttede Forbundsdagen fredag.
For første gang siden 1991 var det dog ikke et bredt flertal, der stemte for at forlænge loven om Stasi-arkivet.
Forbundsdagens næstformand, den østberlinske socialdemokrat Wolfgang Thierse, sagde under debatten, at de tidligere Stasi-medarbejdere efter genforeningen faktisk blev ansat, fordi deres ekspertise var nødvendig til at afkode sagsakterne.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde