Eksministre suspenderet efter skandale

Storbritanniens regeringsparti, Labour, har suspenderet tre tidligere ministre, efter de er blevet afsløret i angiveligt at ville bruge deres forbindelser til regeringen for at lave lobbyarbejde mod betaling.

Ifølge britiske medier er de tre parlamentsmedlemmer Stephen Byers, Geoff Hoon og Patricia Hewitt udelukket fra partiet, imens sagen bliver undersøgt.

De tre eksministre er blev afsløret af en journalist, som filmede de tre politikerne med skjult kamera, da de tilsyneladende tilbød at bruge deres forbindelser til regeringen mod betaling. De afviser dog alle, at de har gjort noget forkert.

Stephen Byers pralede på det båndede materiale med, hvordan han havde fået ændret regerings politik ved lobbyarbejde mod sine tidligere kolleger.

Stephen Byers krævede angiveligt op til 5000 pund - godt 40.000 kroner - om dagen for sine tjenester. Ved én lejlighed påstod han, at han kunne bruge sit venskab med erhvervsminister Peter Mandelson til at fremme sin klients interesser.

Stephen Byers har afvist, at han har udnyttet sin adgang til regeringens ministre og forklaret, at han overdrev sin indflydelse overfor journalisten.

Den britiske premierminister, Gordon Brown, har tidligere afvist beskyldningerne mod partikollegerneer, men Brown er presset af sagen, der kommer få uger før det forventede parlamentsvalg i landet. Labour har svaret igen ved at love skrappere kontrol med lobbyisterne, hvis regeringen bliver genvalgt ved valget den 6. maj.

/ritzau/AFP

Tre tidligere ministre fra regeringspartiet Labour er blevet suspenderet, efter de er blevet afsløret i at tilbyde at lave lobbyarbejde for penge.

Offentliggjort Sidst opdateret