Eksplosion i gasblus på tog koster 73 livet i Pakistan

Flere passagerer omkom, da de forsøgte at undslippe flammerne ved at hoppe af toget. Ulykken skete i Punjab-provinsen i Pakistan torsdag. Foto: Reuters Tv/Reuters

Gasflaske eksploderede under madlavning i tog i Pakistan. Mange mistede livet, da de forsøgte at hoppe af.

Offentliggjort Sidst opdateret

En brand i et passagertog i det sydøstlige Pakistan torsdag har kostet 73 personer livet. Derudover er 40 personer kvæstet.

Det oplyser myndighederne i provinsen Punjab.

Passagererne var i gang med at lave morgenmad på et gasblus, da en gasflaske eksploderede.

Tv-billeder har vist, at der stod flammer ud af tre togvogne efter eksplosionen.

Flere passagerer forsøgte at undslippe flammerne ved at hoppe af toget, mens det var i fart.

- En cylinder eksploderede, men jeg kan ikke sige, hvorfor der udbrød brand overalt, fortæller en overlevende, Muhammad Imran, der er bragt til et hospital i Rahim Yar Khan.

- Jeg hoppede ud af toget for at redde livet. Der var mange folk bag mig, og de skubbede, siger han.

Ifølge de første meldinger fra ulykken, der skete nær byen Rahim Yar Khan i Punjab, var 13 personer omkommet. Men allerede på det tidspunkt advarede myndighederne om, at dødstallet sandsynligvis ville stige.

Pakistans jernbaneminister, Sheikh Rashid Ahmed, fortæller til et lokalt medie, at mange døde, da de forsøgte at hoppe af toget.

Ministeren oplyser, at det er et generelt problem i Pakistan, at folk i det skjulte tager små gasblus med på lange togture for at kunne lave mad.

- Jeg erkender, at vi har begået fejl. Dette vil ikke ske igen i fremtiden, siger han.

Pakistans jernbanenet, der blev etableret under kolonitiden, er nedslidt og i forfald som følge af flere årtiers utilstrækkelige investeringer og manglende vedligehold.

I juli mistede 11 personer livet i en togulykke, og fire omkom i en anden ulykke i september.

I 2005 blev omkring 130 mennesker dræbt i en ulykke, som involverede tre tog på en station i Sindh-provinsen.