Eksplosion spærrer 23 inde i kulmine i Kina

Hundredvis af redningsarbejdere er sendt til en mine i det sydvestlige Kina, hvor mindst 20 minearbejdere er omkommet og 23 andre spærret inde som følge af en eksplosion.

- 18 redningsarbejdere er nede i kulminen, men de store mængder af gas kan forårsage en eksplosion og gøre det vanskeligt at få folk reddet ud, siger lederen af det lokale brandvæsen, Tan Xiaopeng, til kinesisk tv.

30 ambulancer er sendt til stedet, og to højtstående embedsmænd er ligeledes på vej for at føre tilsyn med redningsarbejdet.

Ulykken, der er forårsaget af en gaslækage, er den seneste store ulykke i Kinas mineindustri.

Så sent som onsdag blev flere dusin minearbejdere spærret inde, da en kulmine i den centrale Henan-provins kollapsede. Efter 40 timer var størstedelen reddet ud, men 10 blev dræbt.

Kulmineulykker er hyppigt forekommende i Kina hvor mineejerne ofte ser stort på sikkerhedsreglerne.

Ifølge de officielle tal mistede 2433 mennesker livet i Kinas kulminer sidste år.

Fagforeninger hævder imidlertid, at det reelle dødstal er langt højere, men at minebosserne dækker over de virkelige antal dræbte for at begrænse deres økonomiske tab og undgå straf.

/ritzau/AFP

En eksplosion har dræbt 20 minearbejdere og spærret yderligere 23 inde i en sammenstyrtet kulmine i Kina.

Offentliggjort Sidst opdateret