Ekspræsident Mursi anklages for terrorplan
Den offentlige anklagemyndighed i Egypten har besluttet at anklage tidligere præsident Mohamed Mursi og 34 andre islamister for at være blandet ind i en sammensværgelse med udenlandske organisationer om at begå terrorisme i Egypten.
Ifølge anklagen har Mursi og de andre også haft planer om at udlevere militære hemmeligheder til en udenlandsk stat.
Oplysningerne står i en erklæring, som anklageren har udsendt i Kairo, Egyptens hovedstad.
Det fremgår af erklæringen, at nogle af de grupper, som de anklagede lagde planer sammen med, var den palæstinensiske gruppe Hamas og Libanons Hizbollah-gruppe, der ellers er shiamuslimsk.
Både Hamas og det store flertal i Egypten, herunder Mursi, er sunnimuslimer.
Mohamed Mursi blev valgt ved et præsidentvalg i 2012, men den 3. juli i år blev han afsat af militæret.
På det tidspunkt havde der opbygget sig en stor folkelig modstand mod Mursi.
Dels fordi der ikke skete fremskridt i dagligdagen for de fattige egyptere, dels fordi Mursi i tiltagende grad gjorde Egypten mere og mere islamisk.
Mursis bagland er Det Muslimske Broderskab.
Den afsatte præsident sidder nu i fængsel, og han anklages i forvejen for at have tilskyndet til vold under protestdemonstrationer mod ham ved præsidentkontoret for et år siden.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde