Ekstrem fare for laviner i Norge

Store dele af Norge var tirsdag i fare for at blive ramt af laviner.

- Jeg har aldrig oplevet noget lignede. Det er mange årtier siden, der har været så meget sne og en så omfattende lavine-problematik, som den vi har lige nu, siger Ivar Hol, der er afdelingsleder i det norske vejvæsen, til avisen Aftenposten.

Problemet er størst i det mellemste Norge, hvor mange veje er lukket på grund af lavinefare, og mange skolebørn bliver holdt hjemme.

En talskvinde for Waagan Transport fortæller tirsdag, at mange af firmaets lastbiler står stille i en række lavineområder i Møre og Romsdal syd for Trondheim.

- I nat har 40 af vore biler stået stille i forskellige lavineområder. Transport af pizza, møbler og fisk ud af amtet og mejerivarer og andre fødevarer ind i amtet er blevet hindret af dette snekaos, siger talskvinden.

1000 skolebørn i Møre og Romsdal har fået besked på at blive hjemme.

Hovedvejen W136, der også omtales som eksportvejen, har været lukket det seneste døgn på grund af lavinefare. Og en række tilstødende veje er allerede ramt af laviner.

Statens vejvæsen advarer om, at der er overhængende fare for flere laviner.

Der har været eksempler på, at redningsmandskab er sendt ud for at undersøge, om folk ligger begravet under snemasserne, blot for at de selv har måttet springe for livet, da nye laviner kom rullende.

Også togtrafikken til det vestlige og mellemste Norge har været afbrudt flere steder.

Det er et kraftigt snevejr kombineret med mildere vejr, der har gjort det ekstremt farligt at køre gennem Norges bjerge.

/ritzau/

Snemængder, som ikke er set i flere årtier, har gjort det mellemste Norge til et katastrofeområder. Lavinefaren er overhængende.

Offentliggjort Sidst opdateret