Elever holdes fanget i gidseldrama i USA

Et gidseldrama udspiller sig mandag lokal tid på en skole i byen Marinette i den amerikanske delstat Wisconsin.

Her har en bevæbnet elev taget flere personer til fange i et klasseværelse, oplyser den lokale politichef, Jeffrey Skorik, på et pressemøde.

- Vi tror, at der er 23 elever og læreren i klasseværelset, siger Storik ifølge nyhedsbureauet AFP.

Han afviser samtidig forlydender om, at personer skulle være kommet til skade under gidseltagningen.

- Der er blevet skrevet om alvorlige tilskadekomne på Facebook. Det, ved vi, er usandt, siger politichefen.

Forhandlere er ankommet til skolen, mens politiet er i kontakt med gidseltagerens forældre i et forsøg på at få kortlagt motivet.

- Vi forsøger at overbevise denne unge mand om, at hans skal komme ud, siger Jeffrey Skorik.

Politiet ser desuden ingen indikationer på, at gidseltageren har allierede på skolen.

- Vi har ingen grund til at tro, at der er flere end én aktør, siger Jeffrey Skorik.

Der går 800 elever på skolen ifølge dens hjemmeside. Marinette ligger omkring 80 kilometer nord for byen Green Bay i staten Wisconsin.

/ritzau/AFP

En bevæbnet elev på en skole i den amerikanske stat Wisconsin holder 23 andre elever og en lærer som gidsler.

Offentliggjort Sidst opdateret