Embedsmænd: Islamister bortfører 300 kurdere i Syrien
Stor gruppe af kurdere er blevet bortført, da de var på rejse fra Afrin til Aleppo for at hente deres løn.
Militante islamister bortførte mandag over 300 civile kurdere ved en kontrolpost i det nordvestlige Syrien, siger kurdiske embedsmænd og en lokal journalist til det franske nyhedsbureau AFP
Talsmænd i Europa fra det vigtigste kurdiske parti i Syrien, Det Demokratiske Unionsparti, siger, at kurderne blev bortført, da de rejste fra byen Afrin til den nærliggende by Aleppo for at hente deres løn.
En journalist fra Afrin bekræfter, at bortførelserne fandt sted. Han siger, at islamisterne skilte mænd og børn ud fra gruppen, men lod kvinderne gå.
Det står ikke klart, hvilken islamistisk gruppe, der står bag bortførelserne, men kurdiske talsmænd siger, at de er udført af al Nusra Fronten, der har bånd til al Qaeda.
Al-Nusra Fronten er aktiv i Idlib provinsen.
- En gruppe på 300 mennesker i fem busser og en minibus kom fra Afrin, da de blev bortført ved en kontrolpost. De skulle til Aleppo for at hente deres løn, siger Newaf Khalil, en talsmand for Det Kurdiske Demokratiske Unionsparti (PYD).
Bortførelserne bekræftes af et andet medlem af PYD, som er det vigtigste kurdiske parti i Syrien.
En lokal journalist, Ali Abdul Rahman, siger, at bortførelserne skete i Dana, som kontrolleres af al-Nusra.
Abdul Rahman og overvågningsgruppen Det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder siger, at det ikke er klart, hvem der står bag.
Al-Nusra og deres allierede har stor indflydelse i Idlib, hvor de vandt kontrol over hovedstaden den 28. marts sammen med andre oppositionsgrupper.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde