En dræbt under angreb på amerikansk konsulat
En amerikansk embedsmand er dræbt i den libyske by Benghazi under protester mod en islamkritisk film.
Drabet skete, da en vred menneskemængde gik til angreb på det amerikanske konsulat i Benghazi og sendte granater mod bygningen, der brød i brand.
Også i Egyptens hovedstad, Kairo, har der været demonstrationer ved den amerikanske ambassade.
Uroen brød ud i protest mod en amerikansk produceret film kaldet Innocence of Muslims, der kritiserer profeten Muhammed.
Filmen er produceret af en israelsk-amerikansk mand i Florida ved navn Sam Bacile, der er yderst kritisk over for islam. Blandt andet kalder han islam for en "kræft".
Filmen er tilgængelig på YouTube
Den amerikanske udenrigsminister, Hillary Clinton, bekræfter, at en amerikaner, der arbejdede på konsulatet i Benghazi, er dræbt under urolighederne.
Den libyske indenrigsminister, Wanis al-Sharif, siger, at ud over den dræbte blev en anden ansat kvæstet.
- Der blev skudt mod konsulatet fra menneskemængden. En omkom. En anden fik kvæstet en hånd, siger ministeren.
Øjenvidner i Benghazi siger, at demonstranterne satte ild til konsulatet og brændte det amerikanske flag af.
I Kairo mødte cirka 3000 demonstranter op ved den amerikanske ambassade med krav om, at filmen bliver fjernet.
Egyptisk politi forhindrede, at demonstranter kom ind i ambassadebygningen og overtalte menneskemængden til at forlade området.
Ingen kom ifølge politiet noget til under demonstrationen.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker