En hollandsk sælger anholdt i kødsag med hest
En hollandsk kødgrossist - Willy Selten - er torsdag anholdt for snyd med hestekød, som har han solgt som oksekød.
Hans kød har også været solgt til det danske marked, hvor det i april blev trukket tilbage.
- Direktøren og den midlertidige direktør (i virksomheden) er blevet anholdt. De er mistænkt for falsk bogføring og snyd, hedder det i en pressemeddelelse fra anklageren.
Selten er anholdt for mistanke om, at han har solgt 300 ton hestekød under mærkater som oksekød.
Hollænderen er anholdt som led i en større efterforskning i forbindelse med hestekødskandalen, der har kørt over hele Europa.
Willy Selten er angiveligt en hovedperson i den europæiske kødskandalesag, og han forsøgte i april forgæves at omstøde et krav om tilbagekaldelse af 50.000 ton kød, som havde været gennem hans fabrik i byen Oss.
De hollandske fødevaremyndigheder (NVWA) har bedt hundredvis af Seltens kunder over hele Europa om at undersøge deres produkter.
- Virksomheden har angiveligt modtaget 300 ton hestekød fra Holland, England og Irland i 2011 og 2012, siger anklageren.
I april blev Metro, Superbest og Netto bedt om at fjerne kød, der stammede fra den hollandske kødsælger.
Ifølge Willy Seltens egen virksomhed sælger den kun oksekød.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker