En omkommet kvinde er bjerget op af East River ud for 34. Street på Manhattan i New York, efter at en helikopter tirsdag kl. 15.22 lokal tid styrtede ned i floden.
Piloten og tre passagerer blev kvæstet ved havariet, oplyser politiet.
En politimand på stedet siger, at tre passagerer og piloten er blevet reddet efter styrtet ned i det rivende farvand. Tv-kanalen NY1 oplyser, at to af de reddede befinder sig i en kritisk tilstand, en i en alvorlig tilstand og den sidste blev behandlet på stedet.
Den fjerde passager, en kvinde, blev kl. 16.50 lokal tid fundet omkommet i vandet.
Helikopteren forlod 34. Street, da der syntes at opstå tekniske problemer, så piloten forsøgte at vende tilbage, siger ledende polititalsmand Paul J. Browne ifølge avisen New York Times.
Dan Sweeney, der var øjenvidne til styrtet, siger til NY1, at helikopteren var ved at lægge an til landing på en nærliggende heliport, da den styrtede ned i East River tæt på 34. Street, lige syd for FN-bygningen.
Vejret var klart med let vind, da helikopteren, en Bell 206 Jet Ranger, af endnu uforklarlige årsager styrtede.
Ifølge New York Times er der tale om en tidligere nyhedshelikopter fra en tv-station i St. Louis. Piloten var Paul Dudley, direktør for Linden lufthavn i New Jersey.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde