En person er dræbt under kollaps af p-hus på Manhattan

Her ses det delvist kollapsede parkeringshus på Lower Manhattan. Foto: Brendan McDermid/Reuters

Dele af et p-hus er kollapset på Lower Manhattan i New York City. En person er død, og fem er kvæstede.

Offentliggjort Sidst opdateret

En person er bekræftet død, og fem andre er kvæstede under et bygningskollaps i New York City tirsdag.

Det oplyser byens borgmester, Eric Adams, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det sker, efter at anden etage af et parkeringshus er delvist kollapset i det såkaldte Financial District på Lower Manhattan.

Lokale redningsmyndigheder oplyser, at det er anden etage af parkeringshuset, som er kollapset oven på første etage, rapporterer CBS News ifølge Reuters.

Det ydre af den fireetager høje bygning står fortsat. Forsiden af bygningens facade har dog givet efter og er i fare for at kollapse.

Ifølge myndighederne er den dræbte en bygningsarbejder.

The New York Post bringer billeder fra ulykkesstedet. Billederne viser, at asfalten på en af etagerne har givet efter og er revnet. En bunke af biler ligger oven i hinanden, der hvor underlaget er kollapset.

Ulykken fandt sted kort før klokken 16.30 tirsdag lokal tid.

Politiet i New York City beder folk om at holde sig væk fra området omkring Ann Street, der ligger mellem Nassau Street og William Street, så redningskøretøjer kan komme til.

Nogle ansatte fra politiet bruger selv lige netop det parkeringshus til deres biler indimellem, fortæller politichef Anthony Miranda.

- Vi har gjort rede for alle vores ansatte, siger politichefen til The New York Post.

Det nærliggende Pace University oplyser, at universitetet har evakueret to af sine bygninger, og at alle timer er blevet aflyst som følge af kollapset.

Politiet oplyser ifølge Reuters, at det ikke har grund til at tro, at ulykken skulle skyldes andet end et strukturelt kollaps.

/ritzau/

Her bliver en af de tilskadekomne kørt væk af brandvæsenet efter et bygningskollaps i New York City tirsdag eftermiddag. Foto: Peter Gerber/Ritzau Scanpix