Enhedslisten: Fortsat nej til patentaftale

Dansk Folkeparti var hurtig på banen for at kræve den nyligt indgåede EU-aftale om en fælles patentdomstol til folkeafstemning, og partiet har også fortsat en fælle i Enhedslisten.

Offentliggjort Sidst opdateret

Gruppeformand Per Clausen slår fast, at partiet ikke vil stemme ja i Folketinget til dansk tilslutning, hvis ikke der er blevet ændret i teksten i forhold til tidligere udmeldinger.

- Vi er bekymrede for, at området, som er omfattet af patenter kan udvides til også at indbefatte eksempelvis gener og andre områder, som vi ikke mener, man skal kunne tage patent på.

- Den bekymring har vi fortsat, og med mindre den frygt kan gendrives, så er vi stadig indstillet på at stemme nej til, at Danmark tilslutter sig, siger Per Clausen til Ritzau.

Han afviser, at målet med at stemme nej er at få aftalen til folkeafstemning.

- Nu vil vi vurdere beslutningsforslaget fra regeringen. Og med mindre, at vi bliver overbevist om noget andet undervejs, så vil vi stemme nej.

- Og hvis det så fører til en folkeafstemning, så er det den konsekvens, vi må tage, siger Per Clausen.

Han ser frem til at blive klogere på den endelige ordlyd, som EU-landene under dansk ledelse kunne bliver enige om under topmødet i Bruxelles.

Og det kan blive en lang proces med at komme til bunds, advarer han.

- Nu skal vi først se, hvilket forlig, der er indgået. Så skal vi nok have stillet nogle spørgsmål til ministrene for at få klarhed over nogle ting, og først derefter kan vi svare endelig ja eller nej til aftalen, siger Per Clausen.

Hvis både Dansk Folkeparti og Enhedslisten stemmer nej til aftalen i Folketinget, skal den til folkeafstemning, fordi der så ikke er fem sjettedeles flertal for aftalen.

/ritzau/