Eritrea og Etiopien genåbner grænse to årtier efter krig
Dette arkivfoto viser soldater fra Eritrea, der opretter en forsvarslinje ved Bure. Tirsdag har landet sammen med Etiopien oprettet en grænseovergang i nærheden af, hvor dette billede blev taget. Foto: Sami Sallinen/Reuters
Sami Sallinen/Reuters
Forsoningen mellem nabolandene Eritrea og Etiopien har tirsdag ført til åbningen af en grænseovergang.
Ledere fra de to afrikanske lande Eritrea og Etiopien har tirsdag åbnet en grænseovergang mellem de to lande. Åbningen er den seneste opblødning mellem de to lande, næsten to årtier siden den seneste krig mellem de to lande.
Åbningen blev annonceret af Eritreas informationsminister, Yemane Meskel, på Twitter.
- Præsident Isaias Afwerki (Eritreas præsident, red.) og premierminister Abiy Ahmed (Etiopiens premierminister, red.) har i dag officielt åbnet Debay Sima-Bure-grænseovergangen mellem vores to lande for køretøjer, skriver han.
Ifølge Meskel vil de to ledere afholde to ceremonier for at fejre åbningen på hver sin side af grænsen.
Grænseovergangen ligger i en af de regioner, der oplevede voldsomme kampe, da de to lande op til årtusindskiftet udkæmpede en voldelig konflikt.
Stridighederne ved grænsen fortsatte, efter at krigen sluttede i 2000, indtil Etiopien tilbød af nedtrappe den militære tilstedeværelse i området.
Også Eritrea har i år afviklet flere grænsestridigheder i regionen. Tidligere på sommeren fandt landet en løsning på en grænsestrid med sin nabo Djibouti.
Eritrea har også genoprettet diplomatiske forbindelser til Somalia efter flere år med et betændt forhold.
I forholdet til Etiopien er Eritrea lillebror med en befolkning på omkring fem millioner mennesker mod Etiopiens over 100 millioner.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker