Den afsatte tunesiske præsident, Zine al-Abidine Ben Ali, og hans kone, Leila Trabelsi, har allerede måttet flygte fra deres eget land.
Nu kan de også se frem til at miste nogle af de mange millioner, som de ifølge den midlertidige regering i Tunesien har lænset landet for, inden de i sidste uge flygtede til Saudi-Arabien.
Efter anmodning fra de tunesiske myndigheder har EU's udenrigsministre besluttet at indefryse alle midler, som det tidligere præsidentpar har placeret i EU-landene. Samtidig melder EU sig parat til at yde både juridisk og teknisk assistance i forbindelse med et kommende demokratisk valg i Tunesien.
EU følger dermed i fodsporene på regeringen i Schweiz, som allerede i forrige uge indefrøs aktiver, der ifølge det schweiziske nyhedsbureau SDA har en samlet værdi på "millioner af dollar".
Tunesiens midlertidige regering har efterlyst præsidenten og flere flygtede familiemedllemmer via Interpol. Den tidligere præsidentfamilie anklages for at have udplyndret landet.
Ben Alis familie var kendt for at leve et liv i luksus. Således har tunesisk tv i de seneste uger vist billeder af ure, juveler og internationale kreditkort, der er beslaglagt i familiemedlemmers hjem
Der har også været forlydender fremme om, at Ben Alis kone skulle være rejst ud af landet med en stor ladning guld.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde