EU-lande opfordres til at indespærre afviste asylansøgere
Asylansøgere bør i højere grad tilbageholdes, hvis de viser tegn på at ville stikke af, siger kommissær.
Alt for mange afviste asylansøgere bliver hængende alt for længe i Europa.
Den frustration deler en lang række stats- og regeringschefer, der ad flere omgange har forsøgt at strømline EU-landenes procedurer.
Torsdag peger EU-Kommissionen så på en række områder, hvor landenes myndigheder med fordel kan stramme op.
Blandt andet bør de europæiske udlændingemyndigheder i højere grad indespærre afviste asylansøgere, hvis de viser tegn på at ville undslippe udsendelse.
- Kun 36 procent af de afviste asylansøgere blev sendt ud i 2015. Men vi har ikke brug for nye love. Vi har brug for, at de allerede eksisterende muligheder bliver benyttet bedre, siger migrationskommissær Dimitris Avramopoulos på et pressemøde i Bruxelles.
Han påpeger, at problemet med forsvundne asylansøgere i høj grad gælder uledsagede børn.
- Og i mange tilfælde kan udsendelse faktisk vise sig at være i barnets interesse, så de kan blive forenet med deres familier, siger den græske kommissær.
EU-Kommissionen understreger, at indespærring af afviste asylansøgere alene bør ske, hvis mere forsigtige foranstaltninger ikke kan gøre det.
Samtidig bør perioden for tilbageholdelse være så kort som muligt, lyder anbefalingen.
- På nuværende tidspunkt kan vi bare se, at den maksimale periode, som flere medlemslande tilbageholder folk, er betydeligt kortere end den tid, det tager at eksekvere en udsendelse, siger Dimitris Avramopoulos.
I dag er udgangspunktet, at afviste asylansøgere i første omgang kan tilbageholdes i seks måneder. Perioden kan dog senere forlænges til at vare i 18 måneder.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde