EU-Parlament vil fastfryse Tyrkiets optagelsesforhandlinger
Forhandlinger om Tyrkiets optagelse i EU skal tages af bordet på ubestemt tid, foreslår dele af parlamentet.
Tyrkiet er gået så meget på kompromis med basale menneskerettigheder siden det mislykkede militærkup i sommer, at det er på tide at trykke på pauseknappen for forhandlinger om landets optagelse i EU.
Det foreslår dele af EU-Parlamentet, som tirsdag debatterer emnet med EU's udenrigschef, Federica Mogherini, inden parlamentet skal stemme om forslaget senere på ugen.
Parlamentsmedlem Christel Schaldemose (S) mener, det er på tide at sende et signal til Tyrkiet.
- Udviklingen i Tyrkiet er bekymrende. På mange måder er basale menneskerettigheder udfordret. Ved at lave en fastfrysning af forhandlingerne får vi sendt et signal, siger hun.
Det er ikke EU-Parlamentet, som fører EU's udenrigspolitik eller forhandler på vegne af medlemslandene. Det gør EU-Kommissionen og Det Europæiske Råd.
Derfor vil en vedtagelse af en fastfrysning af forhandlingerne først og fremmest være et politisk signal.
- Når parlamentet tager det her op, er det, fordi vi kan sende et signal. Det er ikke os, der fører udenrigspolitik eller forhandlinger. Så dermed har vi mulighed for at være lidt mere principielle i de politiske signaler, siger Christel Schaldemose.
Det handler om at vise Tyrkiet, at der går en grænse for, hvad Europa vil finde sig i. Men samtidig handler det også om at sende et signal til den tyrkiske befolkning, påpeger Christel Schaldemose.
- Vi fortæller Tyrkiets opposition og borgere, at vi er opmærksomme på, hvad der sker, og at vi står på deres side, siger hun.
Siden det fejlslagne militærkup er der sket en udrensning af politisk modstand i Tyrkiet.
Journalister, oppositionspolitikere og lærere, der mistænkes for at sympatisere med kupmagerne, er blevet fængslet og fyret.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker