EU sender 900 millioner til Sydafrika
En aftale om at sende 900 millioner kroner fra EU til Sydafrikas grundskoler.
Det var det konkrete resultat efter et topmøde tirsdag mellem Sydafrikas præsident Jacob Zuma, EU-præsident Herman Van Rompuy og formand for EU-Kommissionen José Manuel Barroso.
- Dagens underskrift af det største EU-støtteprogram til støtte for Sydafrikas grundskole er en glimrende illustration af vores omfattende partnerskab. Det handler i sidste ende om at levere konkrete resultater for vores folk, siger José Manuel Barroso på et pressemøde efter topmødet.
Topmødet er det første, siden EU's stats- og regeringschefer på et fælles møde tidligere på måneden besluttede, at EU skal forsøge at sætte ekstra gang i forhandlingerne om at indgå strategiske partnerskaber med andre lande.
EU's præsident, Herman Van Rompuy, slog efter mødet fast, at netop det strategiske partnerskab, som blandt andet indeholder en frihandelsaftale mellem EU og Sydafrika, blev diskuteret ved mødebordet.
EU's forhold til Sydafrika er blandt andet vigtigt, fordi Sydafrika er et af de mest toneangivende lande i Afrika, som EU holder topmøde med i november.
- Vi håber på et resultatorienteret og velbesøgt topmøde med konkrete resultater. Det kræver omhyggelig forberedelse og en indsats fra begge sider. Vi stoler meget på sydafrikansk ledelse i den forberedende proces, siger Herman Van Rompuy.
Derudover slog Herman Van Rompuy fast, at et godt forhold til Sydafrika er vigtigt, fordi landet i 2012 er vært for FN's klimakonference COP17.
/ritzau/
EU sender 900 millioner til Sydafrika som støtte til landets grundskoler efter et topmøde, hvor det strategiske forhold mellem parterne blev diskuteret.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned