EU skal drøfte krigsforbrydelser med Haag-domstol
Brandmandskab arbejder ved en etageejendom i byen Borodjanka tæt ved Kyiv lørdag. Bygningerne blev ødelagt i et russisk luftangreb. Den foreløbig seks uger lange krig i Ukraine har kostet et stort antal civile livet, og i mange tilfælde kan der være tale om krigsforbrydelser fra russisk side. Foto: Efrem Lukatsky/Ritzau Scanpix
Anklager fra Den Internationale Straffedomstol (ICC) mødes med EU-udenrigsministre om Ukraine-efterforskning.
EU-ledere skal tale med chefanklager Karim Khan fra Den Internationale Straffedomstol (ICC) i Haag om, hvordan domstolen og unionen kan samarbejde om at efterforske mulige krigsforbrydelser i Ukraine.
Det sker i de kommende dage, når Khan søndag mødes med EU's udenrigschef, Josep Borrell, og mandag deltager i et møde med EU-landenes udenrigsministre.
Det meddeler EU-Kommissionen lørdag.
Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, besøgte fredag byen Butja i Ukraine sammen med Borrell. Her er civile fundet dræbt i massegrave samt i byens gader og baghuse. Nogle af dem var bagbundet.
- Hvis det ikke er en krigsforbrydelse, hvad er så en krigsforbrydelse, sagde von der Leyen, da hun forlod Butja efter fredagens besøg.
Men hun tilføjede, at der skal grundige undersøgelser til, hvis sagerne skal prøves ved domstolen i Haag.
Ukraines regering beskylder russiske soldater for at stå bag drabene, idet den russiske hær holdt byen besat, inden ofrene blev fundet i gaderne.
Det har Ruslands regering afvist. Den hævder, at drabene i Butja er iscenesat.
Fredag blev der begået et andet alvorligt angreb og mulig krigsforbrydelse i byen Kramatorsk. Her ramte en raket en togstation fuld af civile, der ventede på at blive evakueret. 52 mennesker blev dræbt og mange andre såret.
EU's ledere har udtrykt deres kraftige opbakning til, at de mulige krigsforbrydelser i Ukraine efterforskes.
EU har også givet Ukraine 7,5 millioner euro (knap 56 millioner kroner) til at uddanne ukrainske anklagere i at efterforske krigsforbrydelser.
I FN har højkommissæren for menneskerettigheder, Michelle Bachelet, tidligere oplyst, at hendes kontor blandt andet har modtaget "troværdige anklager om, at russiske styrker har brugt klyngebomber i befolkede områder".
Hvis det bliver bevist, vil det ligeledes være i strid med folkeretten.
Chefanklager Khan fra ICC meddelte i begyndelsen af marts, at hans kontor allerede har indledt flere undersøgelser af mulige krigsforbrydelser i Ukraine.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde