Det oplyser EU-Kommissionen og Michael Mann, der er talsmand for EU's udenrigschef, Catherine Ashton.
- Historien om, at EU vil lave en koordineret tilbagetrækning af sine ambassadører i Syrien er simpelthen usand, siger Michael Mann til Ritzau.
Natten til fredag kom det ellers frem i flere medier, at Catherine Ashton i næste uge ville opfordre til en koordineret aktion, når EU's udenrigsministre mødes i Bruxelles. Men det er altså ikke tilfældet.
Ifølge hendes talsmand er situationen i Syrien konstant et diskussionsemne blandt udenrigsministrene og i EU's udenrigstjeneste, men som det er nu, er det op til de enkelte lande, om de vil hente deres ambassadører hjem.
- Der er ikke nogen fælles aktion, og EU vil beholde sin egen delegation i Syrien, understreger Michael Mann.
Torsdag trak de seks arabiske golfstater deres ambassadører hjem fra Syrien.
Desuden har Storbritannien, Frankrig, Italien, Spanien og USA allerede lukket deres ambassader i landet.
Udenrigsminister Villy Søvndal (SF) har tidligere over for Ritzau har afvist, at Danmark vil trække sin ambassadør i landet hjem.
Dengang sagde ministeren blandt andet, at han "har været særlig optaget af fælles europæisk fodslag i denne sag nu, hvor vi har formandskabet for EU".
EU har udelukket at indlede en militær mission i Syrien og i stedet indført sanktioner, som primært retter sig mod præsident Bashar al-Assads regime.
Ved det seneste EU-topmøde i starten af marts blev de 27 stats- og regeringschefer enige om at kigge på muligheden for en yderligere skærpelse af sanktionerne.
Indtil videre har man blandt andet indefrosset Assads aktiver i EU, forbudt fragtflyvninger til og fra Syrien og forbudt investeringer i landets olieindustri.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned