Island kan snart blive en del af EU-familien. Europa-Kommissionen vil i næste uge anbefale, at EU indleder optagelsesforhandlinger med Island, siger en EU-embedsmand.
- 24. februar vil Europa-Kommissionen fremlægge dets forslag til en anbefaling af tiltrædelsesforhandlingerne, siger embedsmanden til nyhedsbureauet Reuters.
Beslutningsforslaget skal vurderes af EU's 27 kommissærer onsdag.
Island har tidligere sagt, at det vil tage mellem 12 og 24 måneder at afslutte forhandlingerne om optagelse i det 27 medlemsstater store EU, når først forhandlingerne kommer i gang.
Mens en del af Islands regering er varm fortaler for EU, så stiller en stor del af befolkningen sig mere skeptisk til et fuldgyldigt medlemskab af EU. Island er gennem EØS-aftalen med i EU's indre marked.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned