* I de sidste to årtier er væksten i USA og Kina løbet fra væksten i EU. Dermed er de 27 EU-lande ved at miste deres position i verden i forhold til tiden efter den kolde krig, konkluderer Draghi-rapporten.
* Problemerne skyldes ifølge rapporten mangel på vækst i produktiviteten, høje energipriser, manglende innovation, manglende digitalisering og for meget EU-bureaukrati og regler.
* Draghi-rapporten anbefaler på den baggrund enorme investeringer årligt på 750 til 800 milliarder euro i blandt andet grøn omstilling, digitalisering og forsvarsindustri.
* Til sammenligning svarer beløbet ifølge rapporten til mere end det dobbelte af Marshall-planen efter Anden Verdenskrig.
* Marshall-planen svarede dengang til en investering på en til to procent af EU's bruttonationalprodukt. Draghi-planen lægger op til årlige investeringer på 4,4 til 4,7 procent.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned